Wczytuję...

Przenikalność cieplna anhydrytu

Obserwując z perspektywy lat wzrost świadomości inwestorów decydujących się na posadzki anhydrytowe, nie mamy wątpliwości, że podstawowym argumentem decydującym o wyborze tej technologii jest właśnie przenikalność cieplna anhydrytu.

Na zamieszczonym poniżej schemacie pokazujemy jak szybko nagrzewa się posadzka anhydrytowa na tle posadzki cementowej. Przyjęta do badania grubość anhydrytu 35 mm i betonu 45 mm wynika z wymogu minimalnego przykrycia rurki grzejnej, określonego dla obu materiałów.

Badania wykonano na zlecenie firmy KNAUF we wrześniu 2008 roku na Wydziale Badań Materiałów Uniwersytetu w Sztutgarcie.

Na przewodnictwo cieplne anhydrytu, określane współczynnikiem λ, ma niewątpliwy wpływ struktura samego materiału, która po wylaniu i związaniu jest zwarta i monolityczna. Właśnie przez to, że posadzka anhydrytowa jest wylewana, a nie nasypywana, nie wykazuje porów powietrznych charakterystycznych dla jastrychów cementowych.

W związku z tym na końcowy efekt przewodnictwa cieplnego posadzki anhydrytowej ma wpływ wiele czynników, wśród których możemy wyróżnić:

a/ cieńsza warstwa przykrywająca rurki grzejne
b/ zdecydowanie wyższa λ, co daje lepsze przewodnictwo cieplne
c/ bardzo dokładne otulenie rurek grzejnych, eliminujące zjawisko pustek grzejnych występujące przy posadzkach cementowych

Na poniższych zdjęciach pokazujemy jak w przekroju poprzecznym wygląda struktura posadzki anhydrytowej.