Wczytuję...

Rodzaje systemowych styropianów

Na przykładzie naszych realizacji możemy dokonać pewnego rozróżnienia styropianów systemowych stosowanych podczas przygotowywania podłoży pod posadzki anhydrytowe. Są to rozwiązania, z którymi spotkaliśmy się w ciągu wielu lat wylewania jastrychów grzewczych, czyli posadzek na ogrzewania podłogowe. Zapewne nie są to wszystkie dostępne rozwiązania, ale pokazują szerokie spektrum możliwości.

1. Styropian systemowy gładki

W zależności od producenta występuje w grubości 2,5-3 cm. Szeroki na 1 m, długi na 5m. Jest to styropian EPS 100 do którego jest fabrycznie przyklejona folia metalizowana z podziałką ułatwiającą układanie obwodów grzewczych. Układa się go już jako ostatnią – wierzchnią warstwę, do której następnie przypina się rurkę grzejną. Jest to najczęściej spotykane rozwiązanie!

2. Styropian systemowy KNAUF THERM EXPERT FLOOR HEATING

Jest to styropian tłoczony z widocznymi na powierzchni wypustkami, które służą układaniu rurek grzejnych bez klasycznych spinek stosowanych przy styropianach gładkich. Wymiary płyt 110 x 70 cm, grubość 2 i 3 cm. Duża twardość i izolacyjność cieplna płyt. Tego typu styropian znajduje zastosowanie zwłaszcza tam, gdzie są ograniczone wysokości na stosowanie grubszych warstw styropianu. Zaletą tego systemu jest niewątpliwie równomierne rozłożenie rurek grzejnych.

3. Styropian systemowy WAVIN TEMPOWER PREMIUM

Podobne rozwiązanie jak w przypadku styropianu Knauf, choć różniące się kilkoma szczegółami. Duże wielkości płyt, bo aż 260×60 cm, wydrążenia pozwalające na montaż rurek bez dodatkowych mocowań, duża twardość i odporność na wilgoć. Równomierny rozkład rurek, czyli równomierne oddawanie ciepła do otoczenia.

4. Płyta systemowa VARIONOVA REHAU

Ciekawe rozwiązanie, występuje w wersji z izolacją akustyczną lub bez. Wierzchnia warstwa wykonana z polistyrenu umożliwia montaż rurek pomiędzy widocznymi wypustkami. Długość płyt 140×80 cm. Rozwiązanie do rozważenia zwłaszcza tam, gdzie zależy nam na izolacji przed wodą lub wilgocią.

5. Styropian posadzkowy nakryty folią metalizowaną z rolki

Po rozwiązaniu opisanym w punkcie 1., jest to drugie w kolejności najczęściej stosowane przygotowanie podłoża. Po ułożeniu na gotowo wszystkich warstw styropianu i uzyskawszy stabilne podłoże, na wierzchu rozkłada się folię metalizowaną dedykowaną do ogrzewania podłogowego (stosujemy najgrubszą dostępną folię na rynku). Widoczne na zdjęciu pasy o szerokości 1m są ze sobą sklejone specjalną taśmą. Folia jest układana podobnie jak tapeta, aby wzór kratki poszczególnych pasów zachowywał jedną linię.