Wczytuję...

Zasady przygotowania podłoża pod posadzki anhydrytowe

Sprawa przygotowania podłoża pod posadzki anhydrytowe tylko z pozoru wydaje się prosta. Nasze wieloletnie doświadczenie pokazuje, że stosunkowo niewiele firm instalatorskich lub posadzkarskich robi to właściwie. Pocieszające jest jednak, że z każdym rokiem nasze działania edukacyjne przynoszą wymierne efekty i jakość prac wzrasta, ale do ideału wciąż trochę brakuje.
Podczas przygotowania podłoża pod posadzki anhydrytowe należy spełnić dwa podstawowe warunki: szczelność i stabilność.

Warunek szczelności wynika z faktu, że posadzka anhydrytowa jest wylewana w postaci płynnej. Wszelkie niedoróbki, zostawione pustki, brak wypełnienia większych szczelin i przepustów pianką lub inne nieszczelności, zemszczą się albo podczas wylewania albo użytkowania. Potwierdzenie znajdziecie Państwo na poniższym zdjęciu.

Warunek stabilności jest w naszym odczuciu nawet ważniejszy i trudniejszy do osiągnięcia od szczelności. Na pojęcie stabilności ma bowiem wpływ kilka bardzo ważnych czynników. Do najważniejszych z nich możemy zaliczyć:

a/ twardość zastosowanego styropianu,
b/ grubość zapewniającą odpowiednią przestrzeń na posadzkę,
c/ właściwe ułożenie poszczególnych warstw styropianu,
d/ właściwe ułożenie rurek grzejnych.

Poniżej przykład czym się kończy zignorowanie zasad wymienionych w pkt a i b. Zastosowano zbyt grubą warstwę styropianu i zbyt cienką posadzkę.

Więcej informacji na temat jak w praktyce uzyskać szczelność i stabilność, znajdziecie Państwo w Poradniku Inwestora w zakładce INFOKlient.